קניות של אושר

אני לא יודעת מה איתכם, אבל לקראת כל חג אני מוצפת, כל הזמן, ובאופן קבוע בהודעות מרשתות וחברות שונות, שרק מציעות לי לקנות מהם מוצרים, בהנחות מיוחדות, מפעימות וממש ממש מטריפות.

מה לא הציעו לי- מוצרי תינוקות, נעליים, קוסמטיקה, מוצרי חשמל, פשוט שפע מטורף של ממש.

עכשיו, אני מאוד בעד לקנות, בטח בישראל, בטח כחול לבן, זה מחזק את הכלכלה, ואם קונים נכון וחכם- יש קניות שלגמרי משנות חיים (עבורי אגב- המדיח, והשואב הרובוטי, נסו ותהנו!)

אבל המבצעים לא מדברים על קנייה חכמה, ומדוייקת לצרכים שלנו, הם מדברים על "חגיגת קניות" טירוף של מבצעים הנחות והטבות. התמונות מודגשות, כאלה שיגרמו לנו למהררררר מהר מהר אל החנות ולקנות, את כל מה שרק חפצה נפשנו, ומה שרק רצינו.

והם לא מפסיקים שם, המפרסמים, ומנסים להסביר לנו, באופן ישיר ועקיף שהאושר הוא ממש קל- קרוב, מעבר לפינה, קליק-שניים-גג שלושה וזהו, את מאושרת!

בינינו, מי לא רוצה להיות מאושר? אני יודעת על עצמי להגיד שאני כל כך רוצה להיות מאושרת, שמחה, רגועה שלווה. אך האם השטיח המהמם שבתמונה- הוא זה שיסגור לי את הפינה לאושר? גם אם אני ממש לא צריכה עכשיו שטיח?

אני רוצה להציע לך את הזווית שלי, שמסכמת את החודש הזה, חג הקניות הזה. ונותנת אולי עוד נקודת הסתכלות קצת אחרת על קניות, על אושר ועל מה שבניהם.

נתחיל בהגדרת האושר-  האושר, הוא הרגש האולטימטיבי. הוא משלב בתוכו קשת רגשות של שמחה, וסיפוק, ומיצוי עצמי, וגם שלווה, כוח פנימי ועוד. למעשה, אפשר לומר שאין כמעט אדם בעולם הזה שלא היה רוצה למצוא את עצמו מאושר- באמת מאושר.
אם תשימו לב- יש כמה סוגי פרסומות- שניים מתוכם הם כאלה שנועדו להפחיד אותנו- מה יקרה לנו אם לא נקנה או נעשה X וכאלה שמושכים אותנו- מוכרים לנו אושר.

מחקרים מראים שהורמוני אושר ושמחה מופרשים בזמן רכישה. אולם הפיק שלהם קצר ולא נשאר בגוף לאורך זמן. למעשה, הפעם הבאה שנחפש משהו לקנות- יהיה כדי לחוש שוב ולו רק לרגע את אותם הורמונים שמופרשים, ובעצם "להיות מאושרים".

כך החיפוש הזה אחר אושר הוא זה אשר מניע את הצרכנים, וגורם לרשתות לעשות עוד ועוד מבצעים- שממשיכים את המעגל הזה שוב ושוב ושוב.

אך האם אנחנו באמת מאושרים?
באופן פשוט- ניתן לומר שככל הנראה רוב האוכלוסייה לא באמת מאושר. מחלת הדיכאון הולכת ועולה בשיעורים גבוהים ברחבי העולם. אולם לא רק דיכאון קליני הוא זה שמדווח. מצבי רוח רע, דכדוך, עייפות כרונית- פיזית ונפשית שולחים אנשים אל הרופא שלהם. מדד האושר העולמי מדווח על ירידה עולמית באושר.

אני יכולה לספר שחלק גדול מאוד מהתלונות בקליניקה הן תלונות על שמחת חיים ואושר- החל מ"מצב רוח רע" ועד דיכאון של ממש.

למעשה- כל עוד האושר שלנו ימשיך להיות אושר קצר טווח- כזה שעולה סביב רכישה, ויורד לאחריה, מעין אושר בלתי מושג, אנחנו כצרכנים, כנראה נמשיך לקנות באופן נרחב, באינטרנט ובחנויות הפיזיות גם יחד.

אז כיצד משיגים אושר?

זו אחת השאלות הגדולות ביותר, לא?

אני חושבת שבאופן פשוט התשובה שלי כלפי עצמי היא שאושר=איזון, תנועה, קבלה ונוכחות.

זוהי המשוואה הנכונה ביותר עבורי.

איזון- כל דבר בחיים צריך איזון. לאכול במידה, לישון במידה, לבכות במידה, לצחוק במידה, לקנות במידה, לעבוד במידה. גם בתוך המימד הרגשי שלנו- אנחנו זקוקים לאיזון בין הרגשות השונים שקיימים בתוכנו. על אדם מאוזן אפשר להסתכל וממש לראות את האיזון הזה. גם הפיזי, וגם הרגשי.

תנועה- מרגע העוברות שלנו, אנחנו נמצאים בתנועה. לפעמים היא פסיבית, כמו עובר, ולפעמים היא אקטיבית- כמו תינוק מתנועע. אבל ברגע שנפסיק לנוע- נקפא. הצ'י שזורם במרידיאנים הוא זה שמניע ומחמם את מערכות הגוף. והצ'י הזה חייב אותנו זזים, כדי לנוע בלי להתקע. כן, פעילות גופנית, הליכה, שחיה, יוגה, ריצה באיזון- כמובן. הלב מזרים את הדם- תנועה, האוכל עובר במערכת העיכול- תנועה. רגשות עוברים דרכנו- תנועה. ככל שהתנועה זורמת קדימה, כך הגוף שלנו בריא יותר.

קבלה- כאשר איזון ותנועה הם חלק מכוחות החיים שפועלים דרכנו, קל לנו יותר לקבל- את האחר, את הטעויות של עצמנו, את הטבע, ואת החיים בעצמם. היכולת שלנו לקבל את הסובבים אותנו, את האהובים לנו, ואת העצמי המיוחד שלנו, בלי כעסים מיותרים, רגשות אשמה, או מחשבות הרסניות אחרות.

נוכחות- להיות זן- או במילים אחרות, לחיות את הרגע. לא להתבחבש בעבר, לא לחשוב רק על העתיד ובכך לשכוח את ההווה. לחיות ברגע הזה, ולמצות כל רגע במלואו. כל רגע עם הילדים, כל רגע עם חברות, בעבודה- להיות כל כולכם בעבודה, ובבית- כל כולכם בבית. כששמחים- להיות בשמחה. וכשעצובים, לאפשר לעצב לזרום דרכנו, לחוש את הכאב ולא לחסום אותו.

זהו האושר הפשוט עבורי. אלו גם העקרונות של הרפואה הסינית, המופלאה כל כך עבורי.

ומתוך כך- נבנה אדם מאושר, הוא קונה מה שהוא זקוק לו. ושמח באמת ולאורך זמן במה שהוא קנה. אין לו צורך בריגושי מבצעים שיבטיחו אושר של סרק. כי יש לו אושר של אמת, בתוכו.

אז, שרק נהיה מאושרים.

שלך, יעל רון- רפואה סינית בשומרון

כתיבת תגובה